Segregacja śmieci dla wielu osób jest już nawykiem. Podział odpadów komunalnych na papier, plastik, szkło oraz inne rzeczy nie stanowi niemal dla nikogo problemu. Jednak nie każdy wie, co może trafić do kontenera, który najczęściej wynajmujemy podczas remontu albo budowy. Czy jest on przeznaczony do składowania wszystkich rodzajów odpadów? Czego nie należy do niego wyrzucać?

Co może trafić do kontenera na śmieci?

Kontener na śmieci jest przydatny przede wszystkim, gdy planujemy pozbyć się znacznej ilości odpadów wielkogabarytowych. Te nie zmieściłyby się w klasycznych pojemnikach na śmieci. W związku z tym do kontenerów możemy wyrzucić stare meble, dywany, dekoracje oraz wszystkie inne elementy drewniane, metalowe lub papierowe. Oprócz tego dostępne są również tego rodzaju specjalne pojemniki przeznaczone na gruz. Z ich pomocą pozbędziemy się też ceramiki, płytek czy styropianu podczas wcześniej wspomnianych remontu czy budowy.

Warto także podkreślić, że osoby, które mają własne ogródki, kontenerów mogą potrzebować po przeprowadzeniu porządków do wyrzucenia: zagrabionych liści, kory drzew, chwastów, gałęzi oraz innych odpadów zielonych. Do tych pojemników nierzadko trafiają też nienadające się do spożycia warzywa oraz owoce. Trzeba pamiętać przy tym, że tego rodzaju produkty są biodegradowalne. W kontenerach jest również miejsce na śnieg oraz popiół, a także pozostałości po stroikach, np. przygotowywanych z okazji Bożego Narodzenia.

Jakie produkty nie powinny trafić do kontenera na odpady?

Należy pamiętać o tym, że wszelkie odpady uznawane za niebezpieczne dla środowiska powinny być składowane osobno. Wśród nich znajdują się m.in. pozostałości farb, kleje oraz azbest. Z reguły do kontenerów nie powinny trafiać także odpady medyczne oraz opony.