Jakie metale nie podlegają skupowi?
Oddawanie metali na złom nie tylko pozwala nieco zarobić, ale jest także wyrazem dbałości o środowisko. Zamiast zalegać na wysypiskach śmieci, metale mogą być ponownie wykorzystane. Szczególnie cenione są na skupach metale kolorowe takie jak miedź, aluminium, cynk i cyna. Sprawdź, co dokładnie można oddać na złom, a co nie nadaje się do ponownego przerobienia.
Większość metalowych przedmiotów zalegających w twoim domu nadaje się do oddania na złom. Są wśród nich elementy karoserii, fragmenty rur, metalowe naczynia, chłodnice, felgi, klamki, a także zwykłe puszki, nakrętki i inne przedmioty domowego użytku. Oprócz popularnego aluminium, cyny, cynku i miedzi skupy chętnie przyjmuje elementy wykonane z ołowiu, kadmu, kobaltu, palladu, tytanu, niklu i mosiądzu.
Skup nie przyjmuje przedmiotów, co do których zachodzi podejrzenie, że zostały pozyskane w sposób nielegalny. Chodzi tu głównie o elementy torów kolejowych, fragmenty trakcji, monety będące w obiegu, znaki drogowe i inne elementy infrastruktury komunikacyjnej, włazy i pokrywy studzienek kanalizacyjnych. Takie podejście ma na celu przeciwdziałanie kradzieżom mienia publicznego oraz infrastruktury drogowej, kolejowej i sanitarnej. Jeśli masz u siebie dużo tego typu przedmiotów pozyskanych legalnie, najlepszym sposobem na pozbycie się ich będzie wynajem kontenera na śmieci.
Jak przygotować metale do oddania?
Jeśli nazbierałeś sporo metalowych elementów i zamierzasz je oddać na skup, odpowiednio je przygotuj. Metale powinny być czyste i oddzielone od elementów wykonanych z innych materiałów, a także pogrupowane. Puszki aluminiowe nie powinny być pomieszane ze stalowymi. Aluminium w postaci odlewów powinno być oddzielone od aluminium sektorowego, złom poenergetyczny od aluminium plastycznego. Mosiądz żółty powinien być oddzielony od mosiądzu pobiału, pobielanego srebrem lub cyną. Analogiczne pozostałe metale należy pogrupować, o ile jest to możliwe.
Przed oddaniem metalowych przedmiotów warto też upewnić się, czy na pewno są zrobione z metalu, czy z tworzywa go przypominającego, jak to ma miejsce w przypadku niektórych puszek.