Jak utylizować elektrośmieci?
Elektrośmieci to niezdatne urządzenia, których działanie uzależnione jest od dopływu prądu elektrycznego albo od obecności pól elektromagnetycznych. Powszechnie występują zarówno w domach prywatnych, instytucjach publicznych, jak i przedsiębiorstwach. Wiele z nich ma w swoim składzie rzadkie metale, szkło czy plastik, dlatego nie wolno wyrzucać ich do zwykłych koszy na śmieci. Sprawdź, jak zgodnie z przepisami należy utylizować elektrośmieci.
Odpady elektryczne powstają we wszystkich budynkach. Najpopularniejsze z nich to żarówki i baterie, nieco rzadziej spotyka się zepsute smartfony, radia, telewizory, drukarki, lodówki, żelazka, kosiarki, wiertarki i wiele innych. Urządzenia te różnią się nie tylko wielkością i kształtem, ale składem, dlatego sposób ich utylizacji jest inny. Wiele elektrośmieci jest zrobiona z substancji szkodliwych (na przykład rtęci, kadmu, bromu), które po przeniknięciu do gleby i wody mogą być źródłem skażenia środowiska.
Gdzie oddaje się elektrośmieci?
Jest kilka możliwości pozbycia się odpadów elektrycznych. Jeśli zgromadziłeś dużą ilość elektrośmieci, którą ciężko ci będzie przewieźć, najlepszym rozwiązaniem będzie wynajem kontenera. Mniejsze ilości można zanieść do jednego z powszechnie spotykanych pojemników na ulicach czy galeriach handlowych. Zawsze jednak trzeba dokładnie czytać napisy na nich. Do niektórych nie wolno na przykład wrzucać żarówek. Można oddać je za to do pojemników ustawianych często przy sklepach elektronicznych. Z kolei stary sprzęt AGD i RTV (do 25 cm) przekazuje się pracownikom sklepów elektronicznych. W przypadku większych urządzeń najlepiej kontaktować się ze sprzedawcami. Niektóre sklepy dają rabaty na zakup nowych urządzeń przy oddaniu starych.
Co dalej dzieje się z elektrośmieciami?
Odpady elektryczne w punktach utylizacji są segregowane. Niestety, jedynie około 17% może zostać ponownie wykorzystana. Substancje szkodliwe zostają zneutralizowane, a wszystkie części, których nie da się przetworzyć, trafiają na wysypisko śmieci.