Co zrobić z gruzem po remoncie?
Decyzja o remoncie mieszkania, domu czy innego obiektu wiąże się z koniecznością zaplanowania każdego z etapów prac, odpowiedniego przygotowania czy zakupu wielu materiałów. Wiele osób zapomina jednak o odpadach, które generowane są podczas przeprowadzania prac remontowych. Mowa tutaj przede wszystkim o gruzie, który szczególnie w przypadku gruntowych remontów jest generowany w dużych ilościach. Co należy zrobić z gruzem, który pozostaje po remoncie i czy można wyrzucić go do kosza na śmieci?
Gruz budowlany a prawo
Osoby, które decydują się na remont mieszkania czy domu, powinny wiedzieć, że gruz nie jest zwykłym odpadem i nie można wyrzucać go do pojemników na śmieci. Warto również wiedzieć, że zostało to uregulowane prawnie, a za wyrzucenie gruzu do śmietnika mogą zostać nałożone wysokie grzywny. Z gruzem należy się odpowiednio obchodzić nie tylko z uwagi na przepisy prawne, ale również ochronę środowiska.
Nie każdy wie, że jest to materiał, który można poddać recyklingowi i wykorzystać go ponownie w niemal dziewięćdziesięciu procentach. Wystarczy go odpowiednio osuszyć i skruszyć, aby mógł zostać ponownie wykorzystany jako surowiec do produkcji materiałów budowlanych. Recykling gruzu zapewnia oszczędność dla firm, które pozyskują go właśnie w taki sposób, a dodatkowo ogromne ilości odpadów nie zalegają na wysypiskach śmieci przez setki lat.
W jaki sposób legalnie pozbyć się gruzu?
Wyrzucenie gruzu po remoncie do śmietnika może skutkować grzywną. Aby temu zapobiec oraz pozbyć się odpadów zgodnie z prawem, należy wynająć kontener na gruz. W tym celu należy skontaktować się z firmą, która je dostarcza, a także zajmuje się wywozem gruzu. Dzięki skorzystaniu z takiej usługi nie trzeba martwić się o recykling gruzu czy jego transport, ponieważ zajmą się tym specjaliści. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie odpady budowlane mogą się znaleźć w kontenerze na gruz. Mogą się w nim znaleźć przede wszystkim elementy, które są betonowe, ceramiczne czy ceglane.
Należy pamiętać, że do kontenera na gruz nie można wyrzucać paneli, tapet czy wykładzin. Gruz może występować w postaci czystej i mieszanej. Gruz czysty jest łatwiejszy w recyklingu i składa się z jednorodnych odpadów. O gruzie mieszanych mówimy wtedy, kiedy w jego skład wchodzi więcej niż jeden składnik. Czasami zdarza się również tak, że dodawane są do niego na przykład domieszki armatury sanitarnej, ceramiki czy resztki tynku i kleju. Warto jednak pamiętać, że w takim przypadku zawartość domieszek nie może przekroczyć pięciu procent objętości kontenera.