Co się zalicza do czystego gruzu budowlanego?
Osoby prowadzące budowę lub prace ogrodowe często wchodzą w posiadanie gruzu budowlanego. Niekiedy bywa to problematyczne, gdyż wywóz i utylizacja gruzu nie są takie proste, jak mogłoby się wydawać.
Należy pamiętać, że za wywiezienie gruzu w nieprzeznaczone do tego miejsce grozi wysoki maandat. Warto wiedzieć, czym jest czysty gruz budowlany, gdyż to ma duże znaczenie w procesie utylizacji.
Cechy czystego gruzu budowlanego
Klasyfikowanie odpadów budowlanych ma na celu ułatwienie procesu utylizacji. Musi ona przebiegać wedle ściśle określonych procedur, za których złamanie grożą poważne konsekwencje prawne, w tym kary finansowe. Podstawowym rodzajem odpadów budowlanych jest gruz. Istnieje możliwość zakwalifikowania go jako czysty gruz budowlany tylko wówczas, gdy spełni on określone wymogi. Może to być gruz betonowy lub ceglany, ale nie powinien posiadać dodatkowych domieszek. Teoretycznie może to być mieszanka gruzu ceglanego i betonowego. W wyjątkowych okolicznościach może zawierać odrobinę ceramiki. Nie może jednak zawierać innych odpadów.
Co nie zalicza się do czystego gruzu budowlanego?
Do czystego gruzu nie zaliczają się przede wszystkim mieszanki odpadów właściwe dla przeciętnego placu budowy, takie jak połączenie gruzu z następującymi materiałami:
- produkty z PCV,
- produkty plastikowe,
- odpady drewniane, szklane i metalowe,
- resztki po środkach chemicznych.
Firmy, które zajmują się wywozem odpadów budowlanych, restrykcyjnie podchodzą do określania tego, co wywożą, gdyż jest to regulowane prawnie. Przed zamówieniem kontenera należy więc posegregować odpady albo uznać je za odpady zanieczyszczone, które później zostaną zutylizowane we właściwy sposób.